KİTAPLARDAN UYARLAMA FİLM LİSTESİ

KİTAPLARDAN UYARLAMA FİLM LİSTESİ

Film izlemeyi sevmeyenimiz yoktur sanırım. Özellikle bu kitaplardan uyarlama ise. Uyarlama filmler sizlere hem kitap hakkında bilgi sağlayabilir, hem de keyifli vakit geçirmenize imkan verebilir. İster kendi hayal gücünüzün derinliklerine inmek için ilk olarak kitabını okuyabilir, sonrasında filmini izleyip kendi farkınızı ortaya koyabilirsiniz. İsterseniz de sadece filmin akışına kendinizi kaptırıp vaktinizin tadını çıkarabilirsiniz. Seçim sizin! 

 

Doğu Ekspresinde Cinayet - Agatha Christie 

İngiliz asıllı yazar, polisiye edebiyatın en önemli isimlerinden biri. Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie’nin en popüler eserlerinden. Filmde; 1930’lu yıllarda İstanbul’dan başlayıp Paris’e kadar uzanan seferde bir cinayet işlenir. Cinayetin kurbanı Amerikalı bir milyonerdir. Trende yolcular arasında bulunan ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot da vardır. Yolculuk sırasında tren kara saplanır, yetkililer gelmeden Poirot, bu sırada cinayetin ardındaki sır perdesi aydınlatılmaya çalışır.

 

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk -  Bryan Mealer, William Kamkwamba

Yaşanmış bir gerçekliğin hikayesini anlatan Rüzgarı Dizginleyen Çocuk, otobiyografi mahiyetinde. Film, 13 yaşındaki William Kamkwamba’nın Malavi’deki köyünü kıtlıktan kurtarmak için bir rüzgar türbini inşa etmesini konu alır. İmkansızlık içerisinde verilen bir mücadelenin öyküsü Rüzgârı Dizginleyen Çocuk, herkese hayallerini gerçekleştirme konusunda örnek teşkil edecek nitelikte.

 

Uçurtma Avcısı - Khaled Hosseini

Afgan asıllı Amerikalı Yazar Khaled Hosseini’nin kaleme aldığı Uçurtma Avcısı,  yayımlandığı günden itibaren en çok satan romanlar arasında yer alıyor. Film, iki çocuğun hayat hikayesini konu ediniyor. Emir ve Hassan, içerisinde bulunduğu sınıflar bakımından çok farklı şartlara sahip iki arkadaşlar. Bir gün uçurtma şenliğinde Hassan’ın Emir’i mutlu etmek için yaptığı fedakarlık çok kötü bir olayla sonuçlanır, Emir olaya şahit olmasına rağmen herhangi bir girişimde bulunmaz. Zaman geçtikçe, Afganistan’da Sovyet işgalinin başlamasıyla bu ikilinin yolları ayrılır. Fakat Emir, Hassan’ın başına gelenleri unutmaz. İkilinin yolları ilerleyen süreçte tekrardan kesişecektir.

 

Hobbit: Beklenmedik Yolculuk

Fantastik bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Üç seriden oluşan, Yüzüklerin Efendisi filminden esintilerle Hobbit Köyünden, Yalnız Dağ’a doğru maceralı bir yolculuk sizleri bekliyor! Filmin Kahramanı Bilbo Baggins, evinde yalnız ve huzurlu bir hayat yaşamaktadır. Bir gün büyücü Gandalf tarafından kapısı çalınır ve serüvenin temelleri atılmış olur. Yalnız Dağ’ın asıl sahibi Thorin Meşekalkan ve diğer 12 Cüce Bilbo'ya bir teklifte bulunur. Yalnız Dağ’ı ve Kralın mücevheri Alken taşını elinde tutan Smaug'a karşı zorlu bir yolculuk başlar. Baggins bu uzun yolculukta kendisini keşfetme imkanı bulur.

 

Koku: Bir Katilin Hikayesi - Patrick Süskind

Patrick Süskind’in kaleme aldığı Koku; Almanya’da yayımlandığı günden itibaren büyük ses getirmiş, dönemin toplum eleştirisini sergileyen bir kitap.  Uyarlama filmde ana karakter olan Jean-Baptiste Grenouille koku duygusu dışında tüm duygulardan yoksundur. Koku konusunda ise müthiş bir hassasiyete ve duyarlılığa sahiptir. Zor koşullar altında çalıştığı fabrikadan, parfüm üretimine kadar geçen süreçte karakter, koku üretebilmek için cinayet işlemekten geri kalmaz. Bir duygudan başlayan duygusuzluğun hikayesi koku.  

 

Çizgili Pijamalı Çocuk –Johne Boyne

Çocuklar masumiyet timsalidir. Onların siyahı beyazı olmaz. Onlar bir başkasına değer verme konusunda sayılarla, niteliklerle, niceliklerle ilgilenmezler. Sadece öğrenirler, büyürler ve yetişkinlere benzerler. Çizgili Pijamalı Çocuk’ta bu duyguların karşılığını büyük ölçüde bulacaksınız. Yahudi katliamının olduğu Nazi Almanyası dönemini yansıtan filmde, savaşın ortasında kalan bir Alman ve bir Yahudi çocuğun masum arkadaşlıklarını konu edinmekte. 

 

Harry Potter Serisi - J. K. Rowling

Sizce de Rowling müthiş bir hayal gücüne sahip bir yazar değil mi? İzlemeyenleriniz için daha sonrasında böyle düşüneceğinize eminiz. Harry Potter sekiz kitaptan oluşuyor, serinin en son çıkan kitabı Lanetli Çocuk, ne yazık ki filme dönüştürülmedi fakat kitabını okuyabilirsiniz.  

 

 

Filmin ana karakteri Harry; Petunia teyzesi, eniştesi ve hiç sevmediği yeğeni Dudley ile yaşamak zorunda kalmıştır. Anne ve babasının bir trafik kazasından öldüğünü sanan Harry kendisine gelen bir mektupla sıradan bir çocuk olmadının farkına varacaktır. Harry’nin anne ve babasını daha bir yaşındayken Voldemort tarafından öldürülmüştür, çeşitli gelişen olaylar sonrası bir şekilde Harry’nin yolu Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na düşer . Yedi sene boyunca okuyacağı devasa okulda onu ve arkadaşlarını bekleyen birbirinden tehlikeli ve heyecanlı sürevenlerle Harry, her bölümde onu bekleyen kaderine doğru ilerlemektedir.

 

 

 

Etiketler: film, kitap, uyarlama, kitap uyarlama, film, turuncu, doğu ekspresinde cinayet, agatha christie, rüzgarı dizginleyen çocuk, Bryan Mealer, William Kamkwamba, Uçurtma Avcısı, Khaled Hosseini, Hobbit: Beklenmedik Yolculuk, Koku: Bir Katilin Hikayesi - Patrick, Çizgili Pijamalı Çocuk, Johne Boyne, Harry Potter Serisi, J. K. Rowling
Temmuz 27, 2020
Listeye dön