Stefan Zweig

Stefan Zweig

Zorluklarla ve Sabırla Gelen Başarı: Satranç

 

Olayın başkahramanı Dr.B. Viyanalı bir avukatın oğludur. Gizli evraklar bulundurduğu gerekçesiyle bir odaya yanında hiçbir eşya hatta kitap dahi olmadan hapsedilen Dr.B. çok sıkıntılı dönemlerden geçer. Tam da bu döneminde sorguya katılan askerlerin cebinden aşırdığı satranç kitabıyla bu zorlu esaret döneminde satranç, tek umudu haline gelir. Çılgınca kitaptaki tüm hamleleri adeta ezberler ve yaşar. Zamanla bu tutku sinirsel bozukluklara ve dengesizliklere yol açar. Kitabın ilerleyen bölümünde Dr.B. bir gemi seyahatinde çeşitli olaylar yaşar. Dahası için kitabı okumanızı öneririz.

 

 

Dünün Dünyası: Avrupa’ya Veda

 

Bu kitapta yazar kendi otobiyografisini yazmıştır. Avrupa’da düzenin nasıl altüst olduğu anlatılıyor. Değişen dönüşen Avrupa’da sistemin sıkışması, ekonominin daralması büyük 2 savaşa yol açmıştır. Bu durumu bizzat yaşayan yazardan dinlemek ayrıcalıklı olacaktır diye düşünüyoruz. Bir alıntı vererek sizi kitapla baş başa bırakalım.

“Çoktan unutulup gömüldü sanılanın, eski biçimi ve görüntüsüyle karşımıza çıkması kadar ürkütücü şey yoktur hayatta.”

 

 

 

“Sana, Beni Asla Tanımamış Olan Sana…”

 

Evet, bu cümleyi duyunca 3. Kitabı çoğunuz tanıdı. 1922 yılında basılan, orijinal ismi “Brief einer Unbekannten” olan dilimize “Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu” olarak çevrilen kitap. Psikolojik gel-gitler, karşılıksız duygular içeren bir kitap. Yıllarca süren platonik aşkından vazgeçemeyen başkahraman zengin bir hayat yaşamasına rağmen bu takıntılı tutkudan bir türlü kurtulamamakta. Bazılarımız platonik aşkın anlamsızlığını sorgularken, bazılarımız ise kendi hayatından izler bulacaktır bu kitapta. Şimdi size kitabın devamını okuma arzusu uyandıracağını düşündüğümüz alıntıyı sunalım.

 

“Sen, beni asla, asla tanımayan, bir su birikintisinin yanından geçercesine yanımdan geçip giden, bir taşa basarcasına üstüme basan, hep, ama hep yoluna devam eden ve beni sonsuz bir bekleyiş içerisinde bırakan sen, kimsin ki benim için?”

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: stefan, zweig, stefan zweig, edebiyat, yazar, bilinmeyen, bir, kadının, mektubu, otobiyografi, Avrupa, klasikler, romancı, gazeteci, viyana, Satranç, blog, turuncublog, yazar, yazı
Ağustos 24, 2020
Listeye dön